Architektoniczne atrakcje Inowrocławia

Standard

Inowrocław położony w samy sercu Kujaw Zachodnich, często nie jest doceniane pod względem walorów estetycznych. Bogata historia, różnorodność kulturowa, oraz ogromny spadek architektoniczny czynią to miasto niezwykle interesującym i skłaniającym do bliższego poznania. Jeśli na co dzień zwracamy uwagę na otaczającą przestrzeń, lubimy nietypowe rozwiązania architektoniczne, a do tego marzymy o odpoczynku, koniecznie musimy odwiedzić Inowrocław. Za nim przejdziemy do szczegółowego ustalania planu zwiedzania miasta, zaplanujmy dokładnie przebieg podróży: transport oraz baza noclegowa to kluczowe kwestie przy organizowaniu udanego wypoczynku.

Inowrocław oferuje szeroki wachlarz propozycji noclegów, to od nas zależy czy zdecydujemy się na modny hotel, czy bardziej kameralne warunki zakwaterowania [➨wybór noclegów z Meteorem]. W przypadku dostania się do miasta – dobrym pomysłem jest własne auto jak i korzystanie z dobrze zorganizowanego transportu publicznego. Inowrocław słynie z dużej ilości zróżnicowanych pod względem architektonicznym kościołów. Zanim jednak wybierzemy się w najpopularniejsze miejsca, spróbujmy poczuć niepowtarzalny klimat miasta, odwiedzając Budynek Urzędu Miejskiego [➨wybór podgląd z Google], który utrzymany jest w stylu neogotyckim. Mimo tego, że powstał na przełomie lat 1907-1908, obecnie jest siedzibą prezydenta miasta. W jego skład wchodzi również wieża.
Miłośnikom zabytków architektonicznych przypominamy nasz wpis dotyczący Gniezna [➨wybór postów z Bloga].

Godne uwagi jest również gimnazjum św. Wojciecha przy ulicy Toruńskiej, które swoim wyglądem w kształcie pałacu zupełnie nie przypomina współczesnej szkoły. W każdym razie, warto obejrzeć zachowane fragmenty fortyfikacji średniowiecznych, znajdują się one przy ulicy Poznańskiej 4 oraz na placu Klasztornym przy Państwowej Szkole Muzycznej. Są to pozostałości architektoniczne, które mimo upływu czasu nadal robią ogromne wrażenie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje powstały w 1864 roku hotel „Bast”, według projektu Tomasza Pajzderskiego. Historia hotelu jest bardzo długa i burzliwa, dlatego warto zaopatrzyć się dodatkowo w dobry, kieszonkowy przewodnik.

Esteci docenią uroki kościołów umiejscowionych w różnych częściach miasta. Warty obejrzenia jest: przedwojenny kościół św. Józefa z lat 1936-1939, kościół Opatrzności Bożej z lat 1930-1931 w dzielnicy Mątwy oraz neoklasycystyczny kościół garnizonowy św. Barbary i św. Maurycego z podobnego okresu powstania. W razie poczucia niedosytu w odkrywaniu architektonicznych skarbów Inowrocławia, należy odwiedzić XIX-wieczne kamienice ul. Królowej Jadwigi oraz zabudowę ulicy Solankowej wraz z willami w stylach okresu międzywojennego.

5 thoughts on “Architektoniczne atrakcje Inowrocławia

  1. Adela11

    Nie byłam, ale nie mam za specjalnie potrzeby i chęci, żeby zwiedzić to miasto. Jest wiele innych, ciekawszych miejsc.

  2. sydney

    @tidek a ja mam zupełnie odwrotne wrażenia, jak szukałam noclegu w Inowrocławiu na czerwiec to wybór był duży i fajne propozycje były

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>