Co warto odwiedzić w Malborku?

Standard

Stolicą powiatu malborskiego, znajdującego się w województwie pomorskim, jest urokliwe miasto Malbork. Pierwsze ślady ludzi na tych terenach jakie odnaleziono pochodzą już z epoki kamienia. Tereny te zawsze były żyzne, obfitowały w roślinność i zwierzynę. Dlatego też już w XII wieku były one gęsto zaludnione, co było dość niezwykłe jak na tamte czasy. Jeśli chodzi o samo miasto, powstało ono od budowy Zamku Krzyżackiego. Historia tego miasta mówi o tym, że tereny nad rzeką Nogat, które dzisiaj należą do miasta Malbork, zostały podarowane Krzyżakom. Ofiarował je Sambor, który był bratem księcia Świętopełka.

Budowa zamku rozpoczęła się w 1267 roku. Była ona impulsem do budowy domów i innych budynków w sąsiedztwie zamku. W niedługim czasie powstała osada Marienburg. Zamek stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Krzyżackiego, a Marienburg zaś stolicą Państwa Zakonnego, uzyskawszy prawa miejskie chełmińskie w 1286 roku. Miasto było we władaniu Krzyżaków do połowy XV wieku. Dopiero w 1466 roku miasto, które już wtedy nosiło nazwę Malbork, stało się stolicą województwa malborskiego, które należało do Pierwszej Rzeczpospolitej. Obecnie Malbork  wpisuje się do katalogu miast turystycznych, z szerokim wyborem usług gastronomicznych, rekreacyjnych oraz noclegowych (szczegóły na: Malbork noclegi – meteor-turystyka.pl). Turystów do Malborka przyciągają głównie zabytki. Najsłynniejszym jest Zamek Krzyżacki, znajdujący się nad brzegiem rzeki Nogat. Turyści chętnie zwiedzają cały kompleks składający się z zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego, który nazywany jest Przedzamczem. Niestety nie wszystkie pomieszczenia są dostępne dla zwiedzających i turyści czują się zawiedzeni, nie mogąc zwiedzić całości podziemia.

Zabytkami, które również interesują turystów są pozostałości muru obronnego wraz z bramami wjazdowymi. Mur obronny został zbudowany już w XIII wieku, jednak podwyższony został dopiero w wieku XIV. Najsłynniejsze bramy wjazdowe, będące częścią muru obronnego to Brama Mariacka, która ma wysokość 10 metrów i Brama Garncarska, której wysokość to 12 metrów. Do zabytków w Malborku, które przyciągają turystów należą również Ratusz, Kościół św. Jana, Szkoła Łacińska, Młyn Górny i wiele innych. Malbork jest przepięknym miastem, z bogatą historią, której pozostałością są właśnie zabytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>