Lesko – zwiedzamy „bramę Bieszczad”

Standard

Lesko to świetne miejsce dla osób, które pierwszy raz wybierają się w Bieszczady i chcą poznać magiczny klimat tej krainy, ale niekoniecznie zgubić się na dzikich szlakach. Położone pomiędzy Sanem [więcej informacji : wyszukiwarka wikipedia] i Soliną miasteczko nazywane bywa „bramą Bieszczad”. Zobaczyć tu można zabytki charakterystyczne dla tego regionu, jak i wypocząć na niezliczoną ilość sposobów.

Na tych, którzy liczą się z tym, że niekoniecznie będą mieli ochotę przez cały urlop wędrować po szlakach, czekają na miejscu obiekty sportowe, a różnorodna baza turystyczna pozwoli komfortowo wypocząć niezależnie od zasobności portfela. Na nieco dalsze wycieczki świetny będzie rower, a wytrawni jeźdźcy ucieszą się z długich konnych szlaków.

Zwiedzanie okolicy najlepiej rozpocząć od samego Leska. Największym jego zabytkiem jest późnogotycki zamek, uszkodzony podczas potopu szwedzkiego, później odrestaurowany, splądrowany w czasie I i II wojny światowej. Po pożarze z XIX wieku i odbudowie zyskał charakter klasycystyczno-renesansowej rezydencji we włoskim stylu, stąd jego wygląd dzisiaj – bardziej pałacu niż fortecy. Warto zwrócić uwagę również na urokliwy rynek miasteczka i mały eklektyczny ratusz z wieżą zegarową.

W Lesku znajdują się zabytki pozostałe po Żydach zamieszkujących w czasach przedwojennych licznie ten region. Spośród trzech synagog znajdujących się wtedy w Lesku, częściowo została jedna, która po odbudowie pełni dziś funkcję galerii sztuki. W mieście znajduje się również największy i najlepiej zachowany kirkut w Bieszczadach.

Ciekawostką jest również, że jedna z kamieniczek na Placu Konstytucji 3 Maja dawniej była ormiańską świątynią. Zobaczyć możemy także kościół pw. Nawiedzenia NMP, wybudowany około roku 1539, w tym samym czasie co murowany zamek. Lesko to także wiele zabytkowych kamienic i charakterystyczne przydrożne kapliczki w okolicy.

Kawałek za miastem znajdują się mineralne źródełka, około 3 km stąd natrafimy na Kamień Leski – ciekawą formację skalną nagle „wyrastającą” w lesie, z którą wiąże się wiele legend, część z nich znajduje się na tablicach na miejscu. Na poznawanie leśnych i górskich rejonów wybrać się można pieszo lub rowerem, a nawet konno, za sprawą znajdujących się tu stadnin i przebiegających szlaków. Można też poznawać okolicę z lotu ptaka – lotnisko szybowcowe w pobliskiej Bezmiechowej oferuje turystyczne przeloty widokowe.

Jeśli chodzi o miejsca na noclegi, to Lesko [więcej informacji: wyszukiwarka meteor] zapewnia różnorodną ofertę , od hoteli po schroniska i pola namiotowe, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>