Szczawnica – idealne miejsce na wypoczynek dla dzieci

Standard

Zastanawiacie się Państwo, dokąd wybrać się ze swoimi pociechami na wakacje? Idealna odpowiedź to Szczawnica! Ta piękna miejscowość uzdrowiskowa słynie z idealnych warunków dla dzieci ze względu na górski klimat i moc atrakcji. Co można o niej więcej powiedzieć? Jest to małe miasto położone w Beskidach Zachodnich. Już 200 lat temu odkryto niezwykłe właściwości jej klimatu. Początkowo zjeżdżały się tu osoby dorosłe i dzieci z chorobami płuc – najczęściej z gruźlicą. Dzisiaj jest to świetne miejsce dla dzieci z astmą oraz alergiami i dla osób dorosłych z chorobami układu oddechowego. Warto tu nadmienić, że wystarczy sam pobyt w tym klimacie – już wdychanie świeżego górskiego powietrza w tym miejscu korzystnie wpływa na zdrowie. Praktycznie wszystkie lokale restauracyjne są przyjazne dzieciom, tak samo jak obiekty oferujące bezpieczne noclegi (spis).

Warto także dodać, że Szczawnica stanowi szczególnie idealne miejsce wakacyjnego wypoczynku dla dziadków z wnuczkami. Starsze osoby, dzięki możliwości wykupienia tu wielu zabiegów z zakresu balneoterapii, hydroterapii i innych oraz picia leczniczych wód, z pewnością podreperują swoje zdrowie, zaś dzieci bawiąc się świetnie i korzystając z wielu atrakcji spędzą miło czas, zacieśniając więzy z dziadkami.

W tej wiosce spotkamy się przede wszystkim z wycieczkami górskimi. Z małymi dziećmi warto podejść na jedną z licznych polan i urządzić wspaniały biwak. Nieco starsze dzieci z pewnością pokonają niezwykle malowniczy Wąwóz Homole, z najstarszymi zaś można wejść na słynne szczyty tego regionu takie jak Palenica, Sokolica, Wysoka albo nawet Trzy Korony (info). Nie jest to oczywiście koniec atrakcji. Większość dzieci kocha zwierzęta – dla nich świetnym pomysłem będzie wycieczka do jednej z wielu stadnin. Można tu wykupić lekcje jazdy konnej, jazdy w teren, a jeśli dziecko albo dorosły nigdy nie siedzieli w siodle istnieje także możliwość przeprowadzanki – wtedy instruktor prowadzi rumaka z jeźdźcem w siodle poprzez okoliczne tereny.

Dla dzieci z pewnością ogromną atrakcją będzie również słynny flisacki spływ na tratwach po Dunajcu. Zaczyna się on w Sromowcach Wyżnych a kończy w Szczawnicy albo w Krościenku – to od nas zależy, który punkt docelowy wybierzemy. Warto jeszcze napomknąć o malowniczej trasie rowerowej, biegnącej ze Szczawnicy brzegiem Dunajca aż do Czerwonego Klasztoru, gdzie oprócz oczywiście zwidzenia zakonu możemy podziwiać wspaniały widok na Trzy Korony. Trasa jest dość łatwa – maluchy spokojnie dadzą radę ją przejechać. Istnieje oczywiście możliwość jazdy rowerem tylko w jedną stronę a powrotu np. bryczką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>