Tam gdzie wszystko się zaczęło – Gniezno

Standard

Gniezno – miasto położone w województwie wielkopolskim, o bogatej historii, gdyż właśnie ono było pierwszą stolicą Polski. Wzniesione na siedmiu wzgórzach, podobnie jak Rzym, a do tego otoczone jest sporą ilością jezior. Okolice cieszą się wielką popularnością, ponieważ jest tam wiele zabytków, zieleni i jezior. Osada słynie z tego, że stała się pierwszą stolicą Polski, gdzie utworzono arcybiskupstwo, długo było siedzibą prymasa, ale przede wszystkim tym, że są tam relikwie św. Wojciecha, które zostały wykupione przez Bolesława Chrobrego. Relikwie znajdują się w Katedrze Gnieźnieńskiej, która jest najpopularniejszym zabytkiem. Umieszczone w srebrnym relikwiarzu, do katedry prowadzą potężne Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają życie i śmierć św. Wojciecha.

W Gnieźnie znajdują się liczne obiekty sakralne, które stały się zabytkami, ale także do nich należą koszary wojenne przy ulicy Wrzesińskiej oraz J. Sobieskiego, dworzec kolejowy, a także Rynek i ratusz, budynek dawnej gminy żydowskiej, wieża ciśnień i inne. Na całym terenie jest w ogóle dużo pomników kultury: Jana Pawła II, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Aleksandra Piotrowskiego i inne. Cześć z nich znajduje się przy kościołach i w parkach, które są bardzo liczne na terenie Gniezna, ponad połowa z 541 ha, które są zajmowane przez tereny zielone leży w granicach miasta. Zieleńce oraz spora liczba jezior znacznie przyciągają turystów.

Oprócz tego, będąc w Gnieźnie warto udać się do Muzeum Archidiecezjalnego oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. W tym drugim można zobaczyć kolekcję godeł Polski od średniowiecza do XX wieku. W tym pierwszym zaś zobaczyć można zabytkowe kielichy mszalne, starodruki itp. Obydwa muzea są jednakże nieczynne w poniedziałki. Planując urlop warto ująć Gniezno szczególnie podczas okresu letniego, gdyż wtedy odbywa się tu Królewski Festiwal Artystyczny, jest to widowisko planetowe, gdzie można zobaczyć i poczuć jak żyło się w czasach średniowiecza.

Wybierając się na wypoczynek trzeba brać pod uwagę zostanie tam na dłużej, dlatego też warto rozejrzeć się za dobrym noclegiem (lista ➜meteor-turystyka.pl). Obecnie jest tam ok. 9 hoteli, w tym przeważają trzy- oraz czterogwiazdkowe. W 4 hotelach serwowane są posiłki. Pokoje jakie są przewidziane to jedno-, dwu-, trzy- oraz czteroosobowe. Do tego właściciele przygotowali dla turystów wiele udogodnień, garaże, parkingi, dostęp do Internetu, do telewizji, pobliskie tereny zielone, place zabaw, trampoliny, huśtawki, piaskownice, rożnego rodzaju sprzęt. A do tego wszystkiego to co oferują jest podane w bardzo atrakcyjnych cenach. Opinie wystawiane przez turystów są bardzo pochlebne, a do tego bardzo często polecają hotele właśnie w tym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>